Zrównoważoność
Zrównoważony rozwój to koncepcja, która zyskała na znaczeniu w ostatnich latach, gdy świat zmaga się z pilnymi wyzwaniami środowiskowymi, społecznymi i gospodarczymi.
Zrównoważone rolnictwo
Co to zrównoważone rolnictwo?
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej. W ramach unijnej strategii „od pola do stołu”, będącej elementem zielonego ładu, planowane są działania, mające na celu rozwój praktyk rolnictwa zrównoważonego – istotne jest zatem wspieranie transformacji polskiego mleczarstwa.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
Zrównoważona żywność
Co to jest żywność zrównoważona?
Zrównoważona żywność to produkt rolnictwa zrównoważonego, którego model jest akceptowany przez społeczeństwo rolnictwa w trosce o środowisko i finanse rolnika.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
Zrównoważona produkcja
Co to zrównoważona produkcja?
Zrównoważona produkcja (inaczej zwana produkcja zielona lub uwzględniająca aspekty produkcji ekologicznej) polega na całkowitym podejściu do procesu tworzenia dóbr, z naciskiem na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę.
Zrównoważone przetwórstwo
Co to zrównoważone przetwórstwo?
Zrównoważone przetwórstwo zakłada ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez minimalizację zużycia surowców i produkcji odpadów.
Gospodarka cyrkularna
Co to jest gospodarka cyrkularna?
Gospodarka cyrkularna to model produkcji i konsumpcji, w którym produkty i usługi są przedmiotem obrotu w zamkniętych cyklach lub pętlach. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów, co oznacza ograniczenie odpadów do minimum. Gospodarka cyrkularna wzoruje się na przyrodzie i naturalnym obiegu materii w ekosystemach.
Źródło: CSR Consulting