
STANDARDY RAPORTOWANIA ESRS cz. II
Obowiązek związany z raportowaniem według standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) dotyczą wyjątkowo szerokiego kręgu przedsiębiorstw prowadzących działalność w państwach Unii Europejskie, a ich wprowadzenie wiąże się z harmonogramem wynikającym z implementacji dyrektywy CSRD w poszczególnych państwach.
W pierwszej połowie 2025 roku do publikacji raportów za rok 2024 zobowiązane będą tylko największe firmy, a dokładnie tak zwane jednostki zainteresowania publicznego (JZP), które zatrudniają ponad 500 osób oraz te, które do tej pory podlegały już raportowaniu na podstawie regulacji określonych w dyrektywie NFRD (Non-Financial Reporting Directive). W kolejnych latach ilość podmiotów objętych regulacją znacznie się poszerzy. Początkowo na wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników, które będą musiały raportować za 2025 rok. Następnie w 2026 roku, obowiązek ten obejmie również notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 10 pracowników.
W 2023 roku w Unii Europejskiej obowiązywała jeszcze dyrektywa NFRD, która nakładała wymogi ujawniania informacji niefinansowych w przypadku blisko 11 tysięcy jednostek zainteresowania publicznego. Jednak w grudniu 2022 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły dyrektywę CSRD, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i weszła w życie z początkiem 2023 roku. Wymogi CSRD zaczęły stopniowo obowiązywać od 2024 roku. W zależności od rodzaju przedsiębiorstw i ich wielkości łącznie początkowo będą dotyczyć około 40 tysięcy jednostek prowadzących działalność na terytorium Unii Europejskiej.
Standardy ESRS z założenia definiują kluczowe elementy raportu, które określają szczegółowe wymogi dotyczące treści poszczególnych działów.
Elementy te każdorazowo zawierają:
- informacje ogólne o jednostce – przedsiębiorstwa powinny przedstawić kontekst swojej działalności, zawierający strategię zrównoważonego rozwoju oraz zarządzanie ryzykami związanymi z ESG;
- wskaźniki i cele – ESRS określają konkretne, obowiązkowe wskaźniki, które przedsiębiorstwa muszą raportować. Wskaźniki te obejmują zarówno aspekty środowiskowe, społeczne, jak i kwestie związane z ładem korporacyjnym;
- analiza istotności – firmy zobligowane są do przeprowadzenia takiej analizy, aby określić, które kwestie ESG są najważniejsze w ich działalności operacyjnej. Wyniki analizy powinny być podstawą do dalszego ciągłego raportowania i podejmowania decyzji strategicznych przez zarządy jednostek.
- należyta staranność – przedsiębiorstwa są zobowiązane do opisania procesu należytej staranności, który obejmuje identyfikację, zapobieganie oraz łagodzenie negatywnego wpływu ich działalności na środowisko i społeczeństwo. Takie podejście ma na celu zapewnienie, że wszystkie działania są zgodne z najlepszymi praktykami i międzynarodowymi standardami raportowania.
Wraz z upowszechnieniem się rosnącej popularności standardów ESRS oraz rozszerzania kręgu podmiotów objętych obowiązkiem raportowania, przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje podejście do raportowania i audytowania danych związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wprowadzenie nowych wymogów wymaga przeszkolenia oraz uświadomienia pracowników oraz inwestycji w technologie do efektywnego zbierania i analizy danych. Dostosowanie raportowania do wymogów ESRS ma kluczowe znaczenie, które może przynieść przewagę konkurencyjną jak również przyczynić się do pozytywnych zmian społecznych i środowiskowych. Firmy, które skutecznie raportują swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą uzyskiwać uznanie i realne korzyści finansowe z nim związane.
#FunduszePromocji #FPM #ekspertmówi