Ułatwienia dostępu

Zrównoważony rozwój to również kwestie pracownicze

ESG to nie tylko kwestie środowiskowe, chociaż o tym obszarze mówi się najwięcej. To również związany ze sprawami pracowniczymi, ze względu jaki odgrywają oni w łańcuchu wartości produktu. W praktyce często są one jednymi z kluczowych kryteriów, na które powinno zwracać szczególną uwagę każde przedsiębiorstwo, które dążące do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Ponadto są to obszary, na które szczególną uwagę zwracają interesariusze w postaci kontrahentów mających na uwadze zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.

Kwestie społeczne, w tym kwestie pracownicze, są jednymi z najistotniejszych elementów  strategii zrównoważonego rozwoju. Niezaprzeczanym i oczywistym jest, że kapitał ludzki stanowi jeden z kluczowych zasobów w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Z tego  powodu konieczne jest wdrożenie polityk i strategii, które zapewniałyby odpowiednie dla pracowników warunki rozwoju, w oparciu o odpowiedzialne zarządzanie. Samo wsparcie pracowników powinno być ważnym elementem działalności biznesowej w przedsiębiorstwie, które wdraża zasady zrównoważonego rozwoju z zakresu ESG.

Obszar ten dotyczy również zakładów przetwarzających mleko ze względu na fakt, iż  są one dużymi pracodawcami. Niejednokrotnie zatrudniają setki osób. W grupie elementów związanych ze zrównoważonym rozwojem, które bezpośrednio dotyczą pracowników, można wyróżnić między innymi:

  • odpowiednie traktowanie pracowników
  • zapewnienie benefitów pracowniczych
  • dbanie o zapewnienie właściwych bezpiecznych i zdrowych warunków pracy
  • wdrożenie odpowiedniej polityki różnorodności i równości
  • stosowanie zasad takiego samego wynagradzania za taką samą prace bez różnic, ze względu na płeć, wyznanie, czy pochodzenie
  • zaangażowanie pracowników w rozwój przedsiębiorstwa
  • inwestowanie w szkolenia i rozwój pracowników lub oferowanie programów mentoringowych
  • włączanie pracowników w procesy decyzyjne zapadające w przedsiębiorstwie
  • regularne badania satysfakcji pracowników.

Wyżej wymienione elementy są przykładowym zbiorem czynności, jakie może stosować zakład mleczarski pełniąc rolę pracodawcy. Bez wątpienia nie jest to katalog zamknięty i pracodawcy pozostaje duża dowolność w kreowaniu polityki pracowniczej w przedsiębiorstwie, która będzie zgodna z zasadami przyjętej przez niego strategii.

#ekspertmówi #FPM #FunduszePromocji

Podziel się swoją opinią